چاپ        ارسال به دوست

دکتر شهرام قاسمی میر رییس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه مازندران:

آزمایشگاه مرکزی دانشگاه مازندران با بکارگیری تمام پتانسیل موجود، زمینه ای برای اعتلای نام دانشگاه

 

 

 

 

 

        به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، دکتر شهرام قاسمی میر رییس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه مازندران در گفت و گو با روابط عمومی دانشگاه، به بیان اهداف، دلایل و برنامه های آینده دانشگاه مازندران در ایجاد این آزمایشگاه پرداخت.

       بر اساس این گزارش، دکتر قاسمی در این گفت و گو با اشاره به این که دانشگاه مازندران هم اکنون بزرگ ترین مرکز آموزش عالی، تنها دانشگاه جامع و مادر استان به شمار می رود و دارای سابقه ای حدود نیم قرن است، گفت: احداث آزمایشگاه مرکزی در استان مازندران و در دانشگاه مازندران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

       دکتر قاسمی ادامه داد: در استان مازندران 71 مرکز آموزشی و پژوهشی شامل 8 دانشگاه دولتی، 2 دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی، 5 پژوهشکده و مرکز تحقیقات، 3 شعبه از دانشگاه های دیگر کشور، 22 دانشگاه و موسسه غیر انتفاعی، 14 واحد دانشگاه آزاد اسلامی و 17 واحد دانشگاه پیام نور فعال می باشند. استان مازندران دارای 60 % دانشجویان در بین استان های شمالی کشور می باشد. از طرفی تعداد زیادی مراکز و شهرک های صنعتی در استان وجود دارد که نیازمند دریافت خدمات در زمینه های مختلفی همچون اندازه گیری درصد ترکیبات، بررسی کیفیت و انطباق با نمونه های استاندارد و کنترل کیفیت می باشند که خود مستلزم وجود دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته کالیبره شده با دقت، صحت و قابلیت اعتماد بالا در کنار کارشناسان مجرب و آموزش دیده و مجموعه نظارتی همچون اساتید برجسته دانشگاه می باشد.

       رییس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه در ادامه با بیان این که با توجه به پراکندگی دانشگاه های استان و تمرکز بیشتر دانشگاه های استان مازندران در سمت شرق استان، دانشگاه مازندران واقع در شهر بابلسر به عنوان قدیمی ترین و با سابقه ترین دانشگاه استان مازندران، دارای مرکزیت نسبی در مقایسه با بخش های غرب و شرق استان می باشد و دارای مسیرهای مختلف جهت دسترسی به تمام بخش های دیگر استان می باشد، خاطرنشان کرد: شهر بابلسر به دلیل نزدیکی ده دقیقه ای به بندر فریدونکنار و فاصله نیم تا یک ساعتی تا دو بندر مهم دیگر و با قرارگیری در مرکز مسیر ارتباطی بین این بنادر، داری موقعیت نسبی بسیار برجسته ای برای برقراری ارتباطات علمی و خدمات دهی و کسب درآمد می باشد. هم چنین اتصال هوایی از طریق سه فرودگاه فعال استان، از دیگر مزایای نسبی استان مازندران جهت برقراری ارتباطات با بخش های مختلف کشور می باشد.

       عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در بخش دیگری از سخنان خود از دسترسی های آزمایشگاه مرکزی به امکانات مهمی نظیر شبکه آب، برق و گاز، شبکه فاضلاب، فیبر نوری و دسترسی آزاد به سایت آزمایشگاه از طریق جاده های اطراف آن به عنوان ویژگی های برجسته دانشگاه مازندران برای احداث آزمایشگاه مرکزی اشاره کرد و افزود: زمین انتخاب شده برای آزمایشگاه مرکزی دارای مساحت بالایی بوده و امکان توسعه آتی را دارا می باشد. آزمایشگاه مرکزی دانشگاه مازندران با محوریت درآمد زایی و جذب خدمات مورد نیاز محققان در سطح کشور و نیز شرکت ها و کارگاه های مستقر در سطح استان و کشور، با رویکرد خرید و راه اندازی تجهیزات بسیار پیشرفته و کارآمد طراحی شده است و بنا دارد تا با بکارگیری تمام پتانسیل های فعلی موجود در سطح دانشگاه اعم از تجهیزات و کارشناسان، زمینه را برای اعتلای نام دانشگاه و نیز کسب درآمد فراهم آورد.

       دکتر قاسمی همچنین به نوع ساختار ساختمان آزمایشگاه مرکزی دانشگاه مازندران اشاره و اظهار داشت: این آزمایشگاه به صورت چهار ضلع و در دو طبقه ساخته می شود که در فاز اول، یک ضلع آن در حال ساخت است و و دارای پیشرفت فیزیکی بالای 85 % درصد می باشد. این آزمایشگاه صرفا برای انجام آنالیز بر روی نمونه ها و خدمات دهی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و محققان طراحی شده است و دارای بخش دریافت نمونه ها، پاسخ دهی، آزمایشگاه نمونه سازی، آزمایشگاه های تخصصی تجهیزات و حوزه ریاست می باشد.

       وی ادامه داد: برای ساخت آزمایشگاه مرکزی دانشگاه از آخرین استانداردهای موجود در زمینه ساخت با توجه به آیین نامه های موجود استفاده شده است و سازه احداث شده دارای الزامات ایمنی خوبی برای مقابله با حوادث طبیعی از جمله زلزله برخوردار می باشد. همچنین الزامات فنی برای استقرار تجهیزات از روی استانداردهای مطرح شده توسط سازندگان و نیز مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی مطرح دنیا انتخاب شده است و در طی مراحل ساخت بخش های مکانیکی ساختمان همچون محل احداث موتورخانه، تاسیسات آب و فاضلاب، سرمایشی و گرمایشی، تهویه هوا و سیستم های ایمنی و اطفای حریق به دقت جایابی و مطالعه شده است و نیز توجه ویژه ای به  سیستم های انتقال یکپارچه گازها، اتاق های ضد ارتعاش، اتاق های ایمن در برابر اشعه ایکس، میدان های الکترو مغناطیسی و... شده است.

       دکتر قاسمی به بحث تجهیزات و امکانات مورد نیاز آزمایشگاه نیز اشاره کرده و یادآور شد: تجهیزاتی که برای مجهز نمودن آزمایشگاه مرکزی دانشگاه مازندران مد نظر قرار دارد، در حوزه های زیر طبقه بندی می شود و در طی فاز بندی های مختلف اجرایی خواهد شدکه شامل: تصویر برداری و میکروسکوپی، جداسازی و کروماتوگرافی، طیف سنجی، بیوشیمی، محیط زیست، مهندسی شیمی، تربیت بدنی، مهندسی مکانیک و عمران می باشد. تاکنون برنامه ریزی های خوبی جهت انتخاب تجهیزات پیشرفته و مورد نیاز صورت گرفته است و در مراحل انتخاب و تامین بودجه قرار دارد. همچنین یک عدد دستگاه میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM)  برای آزمایشگاه خریداری شده است که دارای قابلیت های زیادی برای بررسی انواع مختلف نمونه های معدنی، آلیاژی و زیستی می باشد که همزمان با افتتاح آزمایشگاه مرکزی در محل آزمایشگاه واقع در سایت غربی دانشگاه نصب خواهد شد.

 

روابط عمومي دانشگاه مازندران
امور رسانه هاي گروهي


تصاویر بیشتر

 

 


٠٨:٥٨ - شنبه ١٦ تير ١٣٩٧    /    شماره : ١٧٥٤٤    /    تعداد نمایش : ٨٧٩